0944 411 758
Blog

Ako si správne vybrať paddleboard?

Paddleboarding je šport, ktorý sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Z roka na rok je populárnejší a to najmä vďaka tomu, že si ho užije naozaj každý. Či už rekreačne alebo za účelom športového či adrenalínového.

Pripravili sme článok, kde sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere toho správneho Paddleboardu.

 

Možno sa pýtate čo vlastne je ten Paddleboard?

 • Paddleboard alebo inak  SUP (Stand Up Paddleboarding ) je v jednoduchosti povedané doska určená na jazdu na vode pomocou pádla s možnosťou surfovania resp. pádlovania v stoji, v sede alebo v ľahu.

Prečo je taký obľúbený?

Tajomstvo jeho popularity spočíva v jeho všestrannosti.

 • Môžete ho zobrať na akúkoľvek vodnú plochu,
 • Ľahko sa ovláda,
 • Odvezie naraz aj viac ľudí,
 • Skvelý šport na udržanie dobrej kondície a posilnenie celého tela,
 • Vhodný pre všetky vekové kategórie.
 • Jednoduchá manipulácia

Koľko trvá kým sa to naučíte?

 • Začiatočníci sa už po 10 – 15 minútach cítia na Paddleboarde dostatočne sebaisto na to ,aby si osvojili základné zručnosti a pádlovanie si ihneď užívajú. Najdôležitejšie je však, že Paddleboardy je možné vziať na takmer akúkoľvek vodnú plochu, keďže na jazdu nie sú potrebné žiadne vlny, či už svoj Paddleboard zoberiete na pokojnú rieku alebo jazero.
 • Surfovanie na veľkých vlnách alebo väčšej rieke však vyžaduje už určitú úroveň skúseností a zručností. Je teda určené pre už pokročilejších jazdcov.

 

Zdravotné benefity:

 • pri Paddleboardingu posilujete celé tele  a takmer všetky svaly od nôh cez brušné svaly až po svaly chrbta a krku.
 • Pádlovanie v stoji taktiež zlepšuje koordináciu a obratnosť.
 • Zlepšuje celkovú fyzickú pohodu.
 • Pre fanúšikov Jógy može poslúžiť ako podložka na Jógu na vode

Výhody nafukovacieho paddleboardu: 

 • Ak porovnávate pevné a nafukovacie paddleboardy medzi sebou, nafukovací paddleboard je určite odolnejší.
 • Pevné paddleboardy sa môžu ľahko poškriabať na kamenistom dne, vyžadujú si veľa starostlivosti a údržby. Zároveň potrebujú špeciálne miesta na uskladnenie a ich preprava je pomerne je  náročná preprava.
 • Nafukovacie dosky sú viac odporúčané pri jazde na vlnách pretože ich je  ťažšie poškriabať o skalnaté dno. Okrem toho sa nafukovacia doska na skalách nezlomí, len sa od skaly odrazí ako lopta.

 

Chcem si kúpiť nafukovací Paddleboard.  Aký tvar si mám vybrať ?

— Ján

Výber správneho tvaru PADDLEBOARDU  je dôležitým krokom, ktorí odporúčame dôkladne premyslieť v závislosti od typu jazdy a účelu.

Existujú štyri základné formy paddleboardu na rôzne účely.

 • All Round dosky sú zvyčajne hrubšie a širšie, čo zabezpečuje vačšiu stabilitu. Tieto dosky sú nebežnejšie používané, pretože sú vhodné  pre všetky úrovne paddleboardistov, vďaka ich stabilite a ľahkej ovládateľnosti.
 • Touring dosky sú optimalizované na rovnú vodu, otvorený oceán a „downwinders“ (jazda z bodu A do bodu B so zadným vetrom). Bývajú dlhšie ako univerzálne(allround) dosky a často majú špicatý nos, ktorý pomáha doske hladko prerezávať vodu, zvyšuje kĺzavosť a pomáha doske ísť rovno. Čím je doska dlhšia a užšia, tým efektívnejšie kĺže po vode, ale tým je menej stabilná.
 • Race dosky sú navrhnuté na rýchlosť, pričom pohodlie a stabilita sú odsunuté do úzadia. Tvarom sa podobajú touring doskám – majú dlhé, zúžené nosy, ale sú ešte užšie.
 • Surfing dosky sú vo všeobecnosti kratšie, majú užší nos, pätu a väčšiu pružnosť. Surfové dosky sú ideálne, ak sa chystáte jazdiť na vlnách. Vďaka úzkemu tvaru je doska na vlne oveľa obratnejšia.

 

Ako si vybrať pádlo?

Výber pádla je rovnako dôležitý ako výber samotného paddleboardu.Pádlo sa skladá z troch častí: rukoväte, žrde a pádla. Všetky tieto časti majú rôzne tvary, materiály a veľkosti.

Dĺžka– Ak chcete nájsť správnu dĺžku pádla pre vašu jazdu na SUP, položte pádlo rovno pred seba. Vaša výška + dĺžka ruky po palec je univerzálna výška pádla.

Poznáme:

 • Nastaviteľné pádla sú najpohodlnejšie, pretože vám umožňujú experimentovať s dĺžkou a používať pádlo v rôznych situáciách na vode, zdieľať ho s ostatnými, ktorí nemajú rovnakú výšku ako vy.
 • Nenastaviteľné (pádla s pevnou dĺžkou) sú ľahšie a pevnejšie. Zvyčajne ich používajú skúsenejší jazdci, ktorí presne poznajú svoju pohodlnú výšku pádla. Nenastaviteľné pádla sa dajú nastaviť len raz – hneď po kúpe odrezaním neželanej časti závesu tak, aby vyhovovali vašej výške.

Veľkosť

Najbežnejšie veľkosti sú XS, S, M a L. Čím väčší je jazdec, tým väčšia by mala byť lopatka. Širšie lopatky zachytávajú viac vody, preto je proces veslovaniaťažší . Úzke lopatky zachytávajú menšiu plochu vody a ľahšie sa na nich vesluje.

Tvar

Tvar  lopatky určuje, ako rýchlo sa veslo dostane do vody, akú plochu zachytí a aký silný bude záber. Existujú dva štandardné tvary:

 • Kvapkovitá: trojuholníková lopatka s rozšírením na konci. Tento tvar pádla drží vodu, aj keď nie je úplne ponorené. Také pádlo prenáša silný impulz a má veľkú plochu. Vhodné na pádlovanie na dlhé vzdialenosti, pomalú plavbu a SUP surfovanie.

     

 • Obdĺžniková: Obdĺžnikové lopatky sa takmer nerozširujú smerom nadol, a preto zachytávajú menej vody. Sú oveľa ľahšie, čo umožňuje veľmi rýchle pádlovanie. Tieto pádla sú obľúbené u športovcov a pokročilých.

Bezpečnosť a vybavenie

Pri používaní paddleboardu by ste mali vždy nosiť bezpečnostnú vestu – najmä deti a začiatočníci. Odporúča sa aj bezpečnostná prilba.

Stabilitu paddleboardu si najprv vyskúšajte, keď budete kľačať, vystúpte z plytkej vody alebo móla a skúste pádlovať najprv rukami, potom sa postavte a vyskúšajte to s pádlom.

Príslušenstvo pre paddleboard

Telefón, doklady alebo iné dôležité veci si teraz môžete vziať so sebou na paddleboard. Vodotesné tašky existuju v rôznych veľkostiach a tvaroch, aby vyhovovali každému vkusu. Vďaka špeciálnemu pripevneniu na doske je možne bezpečne umiestniť tašku na povrch paddleboardu bez rizika straty a premoknutia.

Veríme, že vám článok pomohol. Ak však potrebujete pomôcť s výberom neváhajte navštíviť našu preadjňu RAIDERO

Paddleboard si môžte objednať aj online cez eshop.slyze.sk Prípadne si ho radšej požičajte, a vyskúšajte či vám vyhovuje.

Ďalšie články z nášho blogu nájdete tu.