0944 411 758
Blog

Ako si vybrať správne sedlo na bicykel?

Sedlo je veľmi dôležitou súčasťou bicykla. Jeho úlohou je totiž absorbovať vibrácie a tým zabezpečiť, aby bola jazda na bicykli pohodlná. Každému vyhovuje niečo iné, preto odporúčame venovať výberu sedla dostatočnú pozornosť. Pri výbere je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov: výšku, váhu, stavbu tela, šírku panvy, ale aj štýl jazdy, terén či dĺžku trasy, ktorú zvyknete na bicykli prejsť.

Primárne rozlišujeme sedlá dámske a pánske, následne ich rozlišujeme podľa druhu bicykla (cestný, trekingový, horský) a spôsobu jazdy (športové, rekreačné, závodné).

Dámske sedlá sú mäkšie, kratšie a v zadnej časti širšie. Pánske sedlá sú dlhšie, majú užšiu špičku a v zadnej časti sú užšie ako dámske sedlá, pretože väčšina mužov má užšiu panvu než ženy. Špička sedla by mala byť úzka, aby zabraňovala treniu vnútornej strany stehien. Zadná časť by naopak mala byť dostatočne široká, aby podopierala sedaciu kosť pri sedení.

Sedlá podľa spôsobu jazdy a typu bicykla:

  • Športové (závodné) sedlá sú úzke, dlhšie a patria medzi najtvrdšie, no zároveň majú aj najnižšiu hmotnosť. Sú určené predovšetkým pre cyklistov, ktorí jazdia dynamicky a v naklonenej polohe. Ak vlastníte cestný bicykel a jazdíte dlhé vzdialenosti, vyberte si tento typ sedla.
  • Športové sedlá určené pre horské (MTB) bicykle sú odolnejšie proti nárazom a oderom, keďže sa predpokladá jazda v ťažkom teréne. Sú to stredne úzke sedlá a majú nižšiu hmotnosť. Tvar sedla je prispôsobený vzpriamenejšej polohe cyklistu.
  • Rekreačné sedlá sú oproti športovým sedlám širšie a majú mäkšiu výstelku. Sú vhodné na športovo-rekreačný spôsob jazdy na trekingových a crossových bicykloch. Ak jazdíte na bicykli len občas a na kratšie vzdialenosti, zvoľte tento typ sedla.
  • Komfortné sedlá sú určené pre príležitostných rekreačných (mestských) cyklistov. Zvyknú byť extra široké a majú veľkú a mäkkú výstelku. Ak jazdíte na krátke vzdialenosti, napríklad do práce a domov, sú tieto sedlá pre vás ideálne.

Nastavenie sedla

Správne nastavenie sedla je veľmi dôležité, pretože zlé nastavenie sedla ja najčastejšou príčinou bolestí zadku pri aj po bicyklovaní. Nastavujeme výšku sedla, sklon (uhol) a pozíciu sedla.

  • Pri nastavovaní výšky sedla sa posaďte na bicykel. Položte chodidlo na pedál tak, aby bol pedál dole pri zemi, pričom noha by mala zostať takmer vystretá len s miernym prepnutím. Panva musí byť pevne posadená na sedle, nesmie sa pri pedálovaní hýbať zo strany na stranu.
  • Na pánskych bicykloch má byť sklon sedla vodorovný. Na dámskych bicykloch je odporúčaný mierny sklon vpredu.
  • Ako ďalšiu vec je potrebné nastaviť pozíciu sedla voči sedlovej trubke. Sedlo vieme posúvať dopredu a dozadu a prispôsobiť ho tak fyzickej zdatnosti, štýlu jazdy a ďalším potrebám cyklistu.

Pri jazde na bicykli som trpela od bolesti sedacích kostí a svalov. Nové vhodné sedlo pre mňa to je to čo potrebujem a v servise bicyklov RAIDERO mi s mojím problémom pomohli.

— Zuzana

Konštrukcia sedla

Kostra sedla sa vyrába z niekoľkých základných materiálov – plast, nylón a karbón. Najlepší no zároveň najdrahší materiál je karbón, pretože je ľahký a čiastočne absorbuje vibrácie a otrasy na rozdiel od plastu a nylónu. Sedlá v nižšej cenovej kategórii zvyknú byť vyrábané v kombinácii karbónu s plastom. Najlacnejšie modely sediel sú celoplastové.

Polstrovanie teda výstelka sedla má značný vplyv na pohodlie počas jazdy na bicykli, pretože určuje jeho mäkkosť. Športoví či závodní cyklisti potrebujú tvrdšie polstrovanie. Naopak rekreační cyklisti si môžu vybrať gélové alebo mäkké penové sedlá, či sedlá s pamäťovou penou. Poťah sedla býva vyrobený buď zo syntetickej kože, pvc, vynilu alebo z prírodnej kože, ktorá je samozrejme najdrahšia.

Niektoré sedlá majú v strede výrez, ktorý eliminuje tlak na kritické partie. Pri dlhších jazdách dochádza k tlaku na perineum, čo môže viesť k spomaleniu krvného obehu v niektorých dôležitých častiach tela. Výrez zabezpečuje prietok krvi v panvovej oblasti a aj vetranie. Tieto výrezy sú bežné na športových sedlách, rekreačné sedlá na krátke jazdy výrez nepotrebujú.

Lyžiny sa vyrábajú z rôznych materiálov, napr. oceľ, titán, karbón.  Čo sa týka kvality, opäť vyhráva karbón práve vďaka schopnosti tlmenia vibrácií. Navyše je ľahký, pevný a dobre pruží.

Ako zistiť vhodnú šírku sedla?

V prípade, že nemáte možnosť navštíviť predajcu, ktorý je vybavený zariadením na meranie sedacích kostí, môžete si doma pomôcť aj sami, stačí vám len kus kartónu a meter. Kartón položíte na stoličku alebo tvrdú podložku. Sadnete si na kartón tak, aby ste mali nohy v pravom uhle – tak ako pri bicyklovaní. Následne môžete jemne prenášať váhu z jedného boka na druhý, tak aby sa sedacie kosti lepšie otlačili do kartónu. V kartóne potom uvidíte dve priehlbinky. Vzdialenosť medzi stredmi týchto bodov je šírka vašich sedacích kostí, meria sa v mm. Na základe tejto hodnoty si budete vedieť vybrať správnu šírku sedla. Spravidla platí, že:

  • Správna šírka sedla pri športovej jazde na cestnom bicykli = šírka sedacích kostí + 10mm
  • Správna šírka sedla pri športovej jazde na horskom bicykli = šírka sedacích kostí + 20mm
  • Správna šírka sedla pri rekreačno-športovom bicyklovaní = šírka sedacích kostí + 40mm
  • V prípade rekreačných mestských cyklistov nie je potrebné pripočítať nič, tu ide najmä o zachovanie komfortu pri sedení.

Štandardne sú sedlá vyrábané v šírkach od 130mm až do 225mm. Ideálna šírka sedla pre mužov je obvykle 143mm a pre ženy 155mm, no na rekreačnú jazdu to môže byť pokojne aj 190mm.

 

Veríme, že vám článok pomohol. Ak však potrebujete vedieť viac neváhajte navštíviť servis bicyklov RAIDERO

Ďalšie články k servisu bicykla nájdete tu

-O-
Komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.